Profesjonalne klucze dynamometryczne są bardzo uniwersalnymi narzędziami, które wykorzystywane są na szeroką skalę w wielu gałęziach przemysłu. W dużej mierze to właśnie ze względu na bardzo szerokie zastosowanie, można wyróżnić obecnie kilka modeli tych rewelacyjnych narzędzi.

Klucze wskazówkowe – czym się charakteryzują?

Wskazówkowe klucze dynamometryczne to zdecydowanie najbardziej klasyczne siłomierze. Narzędzia tego typu charakteryzują się specjalną wskazówką z podziałką, która znajduje się powyżej rączki. Wskazówkowe klucze podczas dokręcania zaprojektowane są w taki sposób, aby wskaźnik klucza automatycznie się wychylał, gdy śruba stawiać będzie opór. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu można szybko sprawdzić na skali z jaką siłą jest ona dokręcona. Bardzo wiele modeli wyposażonych jest w specjalny system, który po przekroczeniu ustawionego naprężenia wskazówki automatycznie blokuje klucz, dzięki czemu nie ma możliwości dalszego dokręcania.

Czym wyróżniają się mechaniczne klucze?

Mechaniczne klucze dynamometryczne wykorzystywane są w profesjonalnych warsztatach na całym świecie. Urządzenia tego typu oferują możliwość dokręcania połączeń śrubowych z momentem w zakresie od 20 do 200 Nm. Mechaniczne narzędzia, to nic innego jak popularne klucze klikowe, których mechanizm działania opiera się na prostej sprężynie, która wygina się podczas dokręcania. Po przekroczeniu ustawionej siły dokręcania klucz blokowany jest za pomocą odpowiedniej zapadki. Po przekroczeniu ustawionej wcześniej wartości klucze mechaniczne wydają charakterystyczny dźwięk kliknięcia.