W dobie stale rosnących cen surowców, inwestorzy coraz chętniej decydują się na alternatywne rozwiązania. Ważne, aby ogrzewany budynek miał komfortową temperaturę oraz był energooszczędny. Tradycyjne paliwa, takie jak węgiel czy gaz, coraz śmielej wypiera więc nowoczesna technologia. Coraz bardziej wzrasta też świadomość ekologiczna. Przejawem tego jest korzystanie z zielonej energii. Panele słoneczne czy pompy ciepła powoli stają się standardem, zwłaszcza w nowo budowanych domach. A energia słoneczna jest największym źródłem energii odnawialnej.

Panele słoneczne i zasada ich działania

Fotowoltaika wykorzystuje promieniowanie słoneczne do wytworzenia energii elektrycznej. Panele to serce całego systemu. Ogniwa, z których są zbudowane, mogą być wykonane z krzemu monokrystalicznego, polikrystalicznego lub amorficznego. To właśnie krzem umożliwia konwersję fototermiczną. Panele słoneczne (https://eon.pl/dla-domu/portal-o-odnawialnych-zrodlach-energii/energia-ze-slonca/fotowoltaika-jak-dziala) zabezpieczone są od góry ochronną szybą, a od dołu usztywnionym podłożem. Zwykle leżą na konstrukcji aluminiowej. Dzięki temu można uniknąć wiercenia w dachu. Pod spodem znajdują się złącza elektryczne, które przesyłają wygenerowany prąd. Ogniwa fotowoltaiczne uczestniczą w generowaniu prądu stałego. Dopiero inwerter przekształca go w zmienny.

Panele słoneczne produkują prąd, ale go nie gromadzą. W przypadku pełnego naładowania akumulatorów i nieobecności użytkowników instalacji w domu, sytuację ratuje regulator. Odłączy on ładowanie, sprawiając, że akumulatory nie zostaną przeładowane. Jest to także zabezpieczenie przed ich uszkodzeniem.

żarówka

Panele słoneczne i korzyści z ich zamontowania

Fotowoltaika wytwarza darmowy prąd z promieni słonecznych. Jest rozwiązaniem ekologicznym i znacząco przyczynia się do obniżenia rachunków za energię. Nie emituje do środowiska żadnych zanieczyszczeń, a zużyte panele podlegają recyklingowi. Praca instalacji jest praktycznie bezgłośna, co jest szczególnie istotne dla budynków mieszkalnych.

Panele słoneczne monokrystaliczne wyróżnia wysoka efektywność działania przy stosunkowo małej ilości paneli koniecznych do wytworzenia prądu. Zajmują niewielką powierzchnię, są wytrzymałe na niekorzystne warunki atmosferyczne, a ich trwałość szacuje się na około 30 lat. Z kolei zaletą ogniw polikrystalicznych jest ich niska cena. Są równie wydajne jak monokrystaliczne, lecz należy montować większą ich ilość.