Pojęciem elektromobilności określa się zredukowanie udziału pojazdów z silnikiem spalinowym w ruchu drogowym i zastąpienie ich pojazdami z napędem elektrycznym lub hybrydowym. Okazuje się, że elektromobilność jest również wyznacznikiem państw o wysokim wskaźniku rozwoju gospodarczego, które skupiają swoje działania na ochronie środowiska naturalnego. Elektromobilność w Polsce nie jest jeszcze na optymalnym poziomie. Jednak czy istnieją szansę na jej rozwój?

Elektromobilność w Polsce a w innych krajach europejskich

Elektromobilność – zgodnie z tym, co już zostało wspomniane – jest domeną państw wysoko rozwiniętych. Jedną z doktryn Unii Europejskiej jest obecnie podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Właśnie dlatego tak duży nacisk kładzie się na znaczne zredukowanie udziału w ruchu drogowym pojazdów z silnikiem spalinowym. Obecnie, europejskimi liderami elektromobilności są Niemcy, Francja, Szwecja, a nawet i Szwajcaria. Niestety, pozycja Polski w rankingu nie jest zbyt optymistyczna. Choć flota pojazdów elektrycznych lub hybrydowych stale się zwiększa, to jednak daleko nam od poziomu, jaki reprezentują zachodni sąsiedzi. Nie da się ukryć, że rozwój elektromobilności wiąże się z dość dużymi inwestycjami – nie tylko ze strony rządu, ale także i ze strony kierowców. Zachodzi potrzeba przystosowania infrastruktury do ładowania tego typu pojazdów, a także ich zakupu. Niemniej jednak wysoko rozwinięte kraje zachodu pokazują, że nie jest to niemożliwe.

elektromobilność

Elektromobilność w Polsce – jakie są szanse na jej rozwój?

W ostatnim czasie polski rząd poczynił znaczące obietnice w kierunku rozwoju elektromobilności w kraju. Pewna pula środków z budżetu państwa ma zostać przeznaczona na nowe punkty ładowania. Mają się one znaleźć nie tylko w wielkich miastach, ale także i w znacznie mniejszych miejscowościach. Okazuje się, że coraz więcej polskich kierowców skłania się również do zmiany swoich pojazdów na te, które są bardziej przyjazne środowisku. Można więc powiedzieć, że elektromobilność w Polsce ma duży potencjał rozwojowy. Wiele jednak zależy od tego, czy obietnice rządu będą zrealizowane i czy kierowcy nie wycofają się z kupna pojazdów z napędem hybrydowym lub elektrycznym.