wymiana oponJeszcze kilkanaście lat temu podejście do opon samochodowych było zupełnie odmienne od obecnego. Brak sezonowej wymiany opon wynikał przede wszystkim z niskiej dostępności opon sezonowych. Co warto wiedzieć o wymianie opon? Czy opony letnie i zimowe rzeczywiście się między sobą różnią?

Inna mieszanka gumy

Już na samym początku warto wyraźnie podkreślić, że opony zimowe i letnie różnią się przede wszystkim zastosowaną mieszanką gumy, który inaczej zachowuje się w konkretnej temperaturze. W przypadku opon letnich zastosowanie znajduje twardsza mieszanka niż ma to miejsce w przypadku opon zimowych. Ma to zapobiegać nadmiernemu zużyciu opony na rozgrzanej drodze, a jednocześnie zwiększać przyczepność.

Inny wzór bieżnika – lamele

Drugą różnicą jest wzór bieżnika – w przypadku opon zimowych mamy do czynienia z dodatkowymi lamelami, które mają za zadanie „wgryzać się” w śnieg. Jednocześnie opony zimowe dzięki innej budowie znacznie gorzej radzą sobie na suchym asfalcie i w wysokiej temperaturze

Wymiana opon

Podsumowując, warto zadbać o dwa komplety opon i regularną, sezonową wymianę opon. Tylko w ten sposób nasz samochód będzie odpowiednio trzymał się drogi niezależnie od panujących na niej warunków, sprawdź wulkanizację https://nordauto-olsztyn.volvocars-partner.pl/o-nas/profesjonalna-wymiana-opon-serwisie/.