Niemal dla każdego właściciela samochodu jego cztery kółka to oczko w głowie. Tyczy się to zwłaszcza panów, którzy długimi godzinami potrafią ze szmatką w ręku chodzić dookoła wozu w poszukiwaniu najdrobniejszych nawet zabrudzeń na karoserii. Niestety, o stan auta dba się najczęściej jedynie z zewnątrz, tak by idealnie gładki lakier mógł przyciągać wzrok innych osób. Należy pamiętać jednak o tym, że właściwej konserwacji wymagają wszystkie części samochodu, w tym także opony.

Jak dbać o opony?

W kwestii opon zazwyczaj dyskusja wybucha dwa razy do roku – jesienią i wiosną kiedy to przychodzi czas wymiany ogumienia. Najczęściej kończy się na zmianie opon, a mało kto myśli o ich konserwacji. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że konserwacja opon może znacznie przedłużyć ich żywotność. W takim razie jak prawidłowo dbać o opony?

Środki do konserwacji opon

W sklepach motoryzacyjnych można kupić specjalne środki przeznaczone do konserwacji opon samochodowych. Warto zaopatrzy się między innymi w specjalistyczny płyn do mycia opon, a także w środek do konserwacji opon. W pierwszej kolejności należy dokładnie usunąć wszystkie zanieczyszczenia z opony. Dopiero tak przygotowana opona nadaje się do konserwacji. Należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do środka konserwującego. Większość takich preparatów nie można nakładać na bieżnik opon, konserwacji podlegają wyłącznie ranty opon – zarówno tych zimowych jak i letnich.