Na świecie nie ma jeszcze jasnych, powszechnie obowiązujących norm i zasad dotyczących grupowania stacji ładowania samochodów elektrycznych. To na przykład odróżnia ładowarki do EV (electric vehicle) od ładowarek do smartfonów — nie ma unifikacji. Są one podzielone na trzy główne kategorie przeznaczenia.
Ładowarki domowe
Ładowanie w domu jest potrzebne, aby utrzymać osobisty pojazd elektryczny naładowany. Sprzęt ten jest używany bez szczególnego monitorowania danych i najczęściej bez statystyk. Służy do użytku osobistego we własnym domu lub przydomowym parkingu.
Prywatne stacje ładowania samochodów elektrycznych
Prywatne stacje ładowania samochodów elektrycznych są potrzebne do utrzymania pojazdów użytkowych jednej firmy lub grupy firm z jednym właścicielem w stanie naładowanym bez dostępu dla innych.
Podobnie jak „domowe”, są kupowane i instalowane „dla siebie”. Jednak główna różnica prywatnych ładowarek polega na tym, że są one nastawione na optymalizację kosztów amortyzacji firmy w transporcie. Dlatego sprzęt powinien być w stanie zbierać statystyki, zarządzać danymi i zapewniać możliwość zdalnego sterowania całym procesem w czasie rzeczywistym. O inwestycji w stacje ładowania samochodów elektrycznych przeczytasz we wpisie E.ON.
Publiczne stacje ładowania
Publiczne stacje ładowania samochodów elektrycznych są potrzebne do rozbudowy infrastruktury motoryzacyjnej. Tak jak na przykład wieże telefonii komórkowej są wykorzystywane jako rozszerzenie infrastruktury telekomunikacyjnej.
W przeciwieństwie do prywatnych i domowych stacji ładowania, stacje ładowania kategorii publicznej są zorientowane na użytek ogólny. Równie dobrze można je nazwać stacjami ładowania elektrycznego, które są dostępne dla wszystkich właścicieli pojazdów elektrycznych. Tak jak publiczne stacje paliw są dostępne dla wszystkich właścicieli pojazdów z silnikiem spalinowym.
Taki sprzęt jest prawie zawsze wyposażony w systemy monitorowania danych (dla energii elektrycznej), bezpieczeństwa i samokontroli konserwacji (zbieranie danych, aby zrozumieć, kiedy coś wymaga naprawy). Użytkownikom publicznych stacji ładowania pojazdów elektrycznych oferuje się zazwyczaj aplikację na smartfony, która ułatwia monitorowanie ładowania.