Kupno samochodu nie jest sprawą łatwą. Dla osoby, która nigdy nie przechodziła przez ten proces, może się to wydawać zadaniem równie banalnym, jak wybór dania w restauracji. Niestety nie do końca tak to wygląda.

Dylematy przed zakupem

Z racji tego, że samochód jest zakupem dość kosztownym, wymaga od nas niecodziennego przemyślenia. Problem zaczyna się zwykle już na samym wstępie, czyli wyborze odpowiedniego dla nas modelu. Czy ma to być mały miejski samochodzik, czy duży międzymiastowy krążownik? A może coś szybszego z pazurem, lub wręcz przeciwnie, wolno tocząca się luksusowa limuzyna. Wybór aut jest przeogromny, wszystko zależy głównie od naszego gustu, potrzeb, a przede wszystko od zasobności portfela.

Gdzie kupić auto?

W przypadku nowych samochodów wybór z oczywistych względów ograniczony jest do salonów samochodowych. Jednak w przypadku, gdy interesują nas auta używane, liczba dostępnych źródeł ulega znaczącemu rozszerzeniu.
Samochód używany możemy zakupić od osoby prywatnej, od komisu, ale również od dealerów nowych samochodów.

Każde z tych miejsc ma swoje wady i zalety. W przypadku osób prywatnych zaletą będzie niska cena oferowanych samochodów, jednak kosztem słabej jakości samochodów i często niejasnej historii serwisowej i powypadkowej.

Komisy będą oferowały ogromny wybór samochodów, jednak z jeszcze większym ryzykiem ich niejasnej historii.

Dealerzy nowych aut, którzy do swojej oferty włączyli również samochody używane, będą posiadali pojazdy o najlepszej jakości, z dokładnie znaną historią, przebiegiem i prowadzonym pracami serwisowymi. Niestety za tymi plusami idzie większa niż w przypadku komisu i osoby prywatnej cena.

To jakie auto kupić jak i miejsce w którym dokonać zakupu determinuje głównie wielkość budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na samochód. Jeśli jest on na niższym pułapie, zdecydowanie lepiej jest rozejrzeć się za używanym pojazdem od osoby prywatnej. Jeśli jednak przeznaczane na samochód środki będą stosownie wysokie, bezapelacyjnym wyborem będzie zakup pewnego i sprawdzonego używanego auta od dealera samochodowego.