Wielu kierowców trzyma się zasady, iż raz w roku trzeba udać się do mechanika samochodowego w celu sprawdzenia klimatyzacji. To od niej bowiem zależy komfort kierowców oraz pasażerów podczas podroży autem, gdy za oknem są wysokie temperatury. Co należy wiedzieć o klimatyzacji samochodowej i jej serwisie?

Klimatyzacja w większości samochodów

Aktualnie ponad 80% samochodów poruszających się po polskich drogach posiada oryginalnie zamontowaną przez producenta klimatyzację na pokładzie. Klimatyzacja samochodowa jest niezbędna, by regulować temperaturę wewnątrz auta wiosną i latem. By spełniała swoje funkcje oraz by była bezpieczna dla zdrowia kierowcy i pasażerów – należy o nią odpowiednio zadbać. W jaki sposób? Regularnie przeprowadzając jej przegląd.

Serwis w sprawdzonym zakładzie

Serwis klimatyzacji powinien się odbyć w Nord Auto VolvoCars, który posiada najwyższej jakości sprzęt od sprawdzonego i doświadczonego producenta. Mechanik powinien w ramach przeglądu dokładnie ją sprawdzić, przeprowadzić tzw. odgrzybianie czyli pozbycie się wszelkich bakterii, pasożytów, grzybów i pleśni, wymienić wszelkie filtry związane z klimatyzacją oraz napełnić ją. Taka usługa to koszt około 100 – 200 zł.

Samodzielny przegląd?

Niektórzy kierowcy próbują samodzielnie dokonać przeglądu swojej klimatyzacji. Jej to jednak niemożliwe, gdyż klimatyzacja samochodowa wymaga odpowiednich sprzętów i środków, w które zazwyczaj wyposażeni są tylko profesjonalni mechanicy. Czas takiej usługi zazwyczaj opiewa na 2-3 godziny, więc jak najbardziej warto oddać na ten czas auto do fachowca.