Pistolety lakiernicze są chętnie stosowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Są one stosowane do nakładania powłok malarskich i zabezpieczeń antykorozyjnych. Można nimi malować różnego rodzaju elementy wyposażenia wewnątrz domu, na zewnątrz czy też części karoserii samochodowych.

Rodzaje i sposób działania pistoletów lakierniczych

Pistolety lakiernicze można podzielić na:

  • LVLP, czyli niskociśnieniowe z niskim zużyciem materiału,
  • LVMP, również niskociśnieniowe ze średnim zużyciem powietrza,
  • HVLP, niskociśnieniowe,
  • RP mają zredukowane ciśnienie,
  • HP są wysokociśnieniowe.

Ich zasada działania jest podobna do funkcjonowania puszek sprayu, farba przechodzi przez dyszę rozpylającą pod odpowiednim ciśnieniem, co skutkuje dużą precyzją i dokładnością malowania. W zależności od zapotrzebowania mogą być stosowane pistolety nisko albo wysokociśnieniowe. 

Pistolety lakiernicze https://www.dlalakierni.pl/pistolety-lakiernicze-sata niskociśnieniowe mają więcej otworów, dzięki temu ciśnienie wewnątrz jest niższe, ale rośnie ilość wydmuchiwanego lakieru.

Pistolety wysokociśnieniowe charakteryzują się krótką pracą, z kolei niskociśnieniowe wymagają zastosowania jak najbliższej odległości w stosunku do malowanej powierzchni. Pistolety lakiernicze o zredukowanym ciśnieniu są formą pośrednią i umożliwiają wydłużenie czasu pracy oraz uzyskanie cienkiej warstwy lakieru.

Zasady postępowania z pistoletami lakierniczymi

Pistolety lakiernicze są delikatnymi urządzeniami, dlatego trzeba z nimi właściwie postępować. Po zakończeniu pracy należy od razu je wyczyścić i przechowywać w miejscu, w którym nie ulegną zabrudzeniu albo uszkodzeniu.

Nieodpowiednie postępowanie z urządzeniem często jest przyczyną powstania nieszczelności i nierównomiernej pracy. Przestrzeganie zasad zawartych w instrukcji wpływa w znacznym stopniu na dłuższą sprawność pistoletów lakierniczych.