Przecinanie materiałów takich jak metal wymaga bardzo dużej ilości energii. Utrudnia to znacznie uzyskanie idealnych cięć, prostych i formujących nowy przedmiot o dokładnych wymiarach. Właśnie dlatego opracowano możliwość cięcia za pomocą lasera. Dowiedzmy się jakie zalety posiada taka metoda.

Najwyższa precyzja cięcia laserem

Cięcie laserem to przede wszystkim ogromna precyzja tej operacji. Żadna inna metoda nie jest w stanie formować elementów, których grubości mają mieć tolerancję dziesiątych lub nawet setnych milimetra. Dlatego też wykorzystuje się je w tych branżach przemysłu, gdzie taka dokładność jest wymagana. Jest to między innymi lotnictwo, a nawet przemysł wojskowy. To jednak nie wszystko, ponieważ pomimo ogromnej precyzji cięcie laserowe posiada też ogromną moc, przez co jest w stanie wycinać elementy z materiałów takich jak diament. Trudno byłoby wyobrazić sobie taką operację z wykorzystaniem zwykłej piły tarczowej czy nawet przecinarki plazmowej.

Cięcie z wykorzystaniem komputera

Dodatkową zaletą jaką ma cięcie laserem jest możliwość pełnej integracji maszyn tnących z komputerami. Dzięki temu całego procesu nie przeprowadza się ręcznie, jest on w pełni zautomatyzowany. To jednak nie wszystko, ponieważ projekt gotowych elementów które mają zostać laserowo wycięte, można stworzyć w jednym miejscu na świecie i rozesłać do fabryk rozlokowanych na całym globie.

Nic dziwnego, że cięciem laserowym posługuje się także m.in branża motoryzacyjna, która produkuje identyczne modele aut a fabrykach na wszystkich kontynentach. Wystarczy wykonać projekty elementów nadwozia i innych w jednym biurze projektowym, a następnie rozesłać je do wszystkich fabryk, w których powstaną gotowe pojazdy.