Nie da się ukryć, że na tle rynku europejskiego, nasz kraj pod względem produkcji energii prezentuje się na zadowalająco wysokim poziomie. Warto wspomnieć, że jeszcze w grudniu ubiegłego roku polski rynek energetyczny zdołał wyprodukować więcej surowca, niż miało to miejsce w tym samym okresie w roku 2020. Największy rozwój udało się zaliczyć elektrowniom węgla brunatnego, zaś elektrownie wykorzystujące źródła odnawialne zaliczyły niewielki spadek. Jak wygląda sytuacja na polskim rynku energetycznym?
Jak prezentują się dane Polskiej Sieci Energetycznej?
Energia wyprodukowana przez polskie elektrownie, bez względu na ich rodzaj, może napawać optymizmem. Wystarczy jedynie przyjrzeć się danym, które pochodzą z Polskiej Sieci Energetycznej. Według nich, można bardzo łatwo zauważyć, że energia wyprodukowana właśnie przez polskie elektrownie w grudniu poprzedniego roku wynosiła około 16 654 GWh. W porównaniu do miesiąca grudnia roku 2020, wzrosła ona o ponad 14%. Dane te prezentują się więc dość zadowalająco, jednak należy mieć na uwadze również to, że z końcem 2021 roku znacznie wzrosło krajowe zużycie energii o ponad 6% w stosunku do roku poprzedzającego. Warto również wspomnieć, że w perspektywie całego roku 2021 czyli w okresie od miesiąca stycznia do miesiąca grudnia polskim elektrowniom udało się wyprodukować aż 173 583 GWh. Oznacza to wzrost o około 13,9% w porównaniu do roku 2020.
Jak przedstawia się struktura produkcji energii elektrycznej w Polsce?
Znów w tym momencie warto odwołać się do poprzedniego roku w zakresie produkcji energii elektrycznej. Wówczas możemy powiedzieć, że:
- energia pozyskiwana z elektrowni węglowej stanowiła największy udział w produkcji całego kraju
- energia pozyskiwana z węgla kamiennego stanowiła około 51% całkowitej produkcji
- energia pochodząca zaś z węgla brunatnego oscylowała w granicach 29%
- niestety, energia pochodząca zaś z odnawialnych źródeł energii (OZE) stanowiła zaledwie 1% całkowitej produkcji kraju.
Polska jednak zdecydowała się przeznaczyć więcej funduszy w 2021 roku, właśnie na spopularyzowanie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.