Należy mieć świadomość, że do ładowania samochodu elektrycznego z gniazdka 230 V w zupełności będzie wystarczyła ładowarka, która znajduje się w wyposażeniu auta. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że proces będzie wtedy trwał bardzo długo. Rozwiązaniem wspomnianego problemu może być domowa stacja ładowania samochodu.

Czy domowa stacja ładowania samochodu jest potrzebna?

Warto wiedzieć, że omawiana domowa stacja ładowania samochodu pozwala nie tylko i wyłącznie na szybkie, ale również bardzo bezpieczne uzupełnienie potrzebnej energii w akumulatorach pojazdu. Kierowca może zatem bez żadnego problemu po powrocie z pracy podłączyć samochód do wspomnianej stacji i ładować w trakcie postoju.

Godny uwagi jest fakt, że tego typu urządzenia w zdecydowanej większości przypadków montowane są na ścianach garażu w miejscu, które będzie pozwalało na wygodny dostęp. Można również podjąć decyzję o zamontowaniu domowej stacji ładowania pojazdu na odpowiednim słupku na terenie swojej posesji. Urządzenie jest bowiem konieczne do tego, by kierowca mógł wykorzystać możliwości samochodów z akumulatorami o większej pojemności.

Proces ładowania akumulatorów

Warto wiedzieć, że ładowanie samochodu może być bez żadnego problemu realizowane prądem przemiennym (AC) lub stałym (DC). W pierwszym wspomnianym przypadku proces ładowania będzie zależał nie tylko od źródła prądu, ale również podzespołów, które zostały zastosowane w samochodzie.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że elektronika sterująca przetwornicą pojazdu będzie decydowała o tym, jaką maksymalną mocą można ładować akumulatory, by nie przyczynić się do ich szybkiego zniszczenia. Godny uwagi jest fakt, że prostownik będzie przekształcał prąd zmienny w stały, a następnie przekazywał go do baterii. Warto wiedzieć, że prąd przemienny można bez żadnego problemu pobierać zarówno z gniazdka 230 V, jak i przez omawianą domową stację ładowania.

Zupełnie inaczej będzie wyglądała sytuacja w przypadku prądu stałego. Warto wiedzieć, że akumulatory są ładowane zdecydowanie większą mocą, pomijana jest bowiem przetwornica w pojeździe. W ten prosty sposób cały proces może przebiegać znacznie szybciej.

Domowa ładowarka dopasowana do samochodu

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że poszczególne auta elektryczne będą różniły się między sobą. Należy mieć świadomość, że standardowo na wyposażeniu elektrycznego pojazdu można znaleźć przenośną ładowarkę przeznaczoną do gniazdka 230 V. W zdecydowanej większości przypadków będzie ona dysponowała mocą wynoszącą 2,3 kW. Jest także odpowiednio wyposażona w sterownik kontrolujący parametry ładowania, diody sygnalizujące czy zabezpieczenia elektryczne.