Jednym z najważniejszych elementów samochodu są światła. To dzięki nim możliwe jest zachowanie bezpieczeństwa w czasie jazdy. Warto poznać cechy najpopularniejszych technologii – halogenowej i ksenonowej.

Lampy halogenowe

Halogenowe żarówki są spotykane w samochodach najczęściej. Strumień światła jest wzmacniany i ukierunkowywany za pomocą odbłyśnika lub soczewki. Odbłyśniki mają jednak tendencję do oślepiania jadących z naprzeciwka kierowców. Soczewka umożliwia bardziej precyzyjne ukierunkowanie światła, które jednak zatrzymuje się po części na jej przesłonie, co skutkuje obniżoną efektywnością. Żarówki halogenowe dobrze oświetlają drogę w nocy, lecz mają tendencję do przepalania się.

Lampy ksenonowe

Technologia ksenonowa jest nieco nowszą opcją. Ksenon to gaz, który wypełnia bańkę lampy. Przepływa przez niego prąd o wysokim napięciu, co skutkuje wytworzeniem dwukrotnie silniejszego snopu światła niż w przypadku żarówek halogenowych. To energooszczędna i trwała technologia. Zaletą lamp ksenonowych jest to, że nie mają tendencji do przegrzewania. Za tak zaawansowany produkt trzeba jednak sporo zapłacić. Jarzniki należy wymieniać parami, co generuje dodatkowe koszty. Sama wymiana jest także uciążliwa, przez co najlepiej zlecić ją profesjonalnemu warsztatowi. Niemniej jednak lampy ksenonowe mają wiele zalet, dlatego warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Stanowią one standardowe wyposażenie przede wszystkim w samochodach wyższej klasy.