Wraz z nadejściem chłodnych dni koniecznością staje się rozpoczęcie sezonu grzewczego, co niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ogrzewanie pomieszczeń pochłania sporą część domowego budżetu, wydatki rosną wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz. Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie elektryczne ze względu na liczne zalety tego rozwiązania. Ma ono też pewne wada, których należy być świadomym, aby dokonać właściwego wyboru.

Czy ogrzewanie domu prądu elektrycznym to dobry wybór?

Ogrzewanie eteryczne jest bardzo popularne za granicą, ale w Polsce również można odnotować rosnące zainteresowanie tego rodzaju systemem grzewczym. Wybór jest duży, wobec czego każdy znajdzie dla siebie rozwiązanie dopasowane do potrzeb, preferencji i możliwości finansowych. Ogrzewanie elektryczne może służyć wyłącznie do dogrzania pomieszczeń lub ogrzania całego budynku.

W przypadku instalacji fotowoltaicznej można liczyć na samowystarczalność, wytwarzanie darmowego prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego, co przekłada się na ogromne oszczędności w skali roku. Jest to skuteczny sposób na obniżenie rachunków za prąd i kosztów ogrzewania budynku.

Do zalet ogrzewania elektrycznego można zaliczyć brak strat w przesyle ciepła, wysoką sprawność na poziomie co najmniej 99%, szybkie nagrzewanie się pomieszczeń po uruchomieniu urządzenia. Ogrzewanie na prąd elektryczny jest gotowe do pracy w dowolnym momencie, nie są wymagane żadne czynności przygotowawcze. Kolejnymi plusami będą łatwa obsługa, wieloletnia bezawaryjność, brak okresowych przeglądów i konserwacji.

Można z łatwością dopasować optymalną temperaturę w każdym pomieszczeniu i zmieniać ją zgodnie z aktualnymi potrzebami, preferencjami.

Prąd elektryczny jako źródło zasilania ogrzewania nie zawsze najlepszym rozwiązaniem?

Ogrzewanie elektryczne ma wiele zalet, ale w przypadku słabej izolacji, kiepsko docieplonego domu, trzeba liczyć się z wysokimi kosztami. Dobra izolacja termiczna to podstawa do tego, aby instalacja była wydajna, a koszty eksploatacyjne relatywnie niskie.

Minusem tego systemu grzewczego jest to, że wymaga stałego źródła zasilania energią elektryczną. W przypadku przerwy w dostawie prądu przestaje działać, co w okresie zimowym będzie problematyczne. Montaż, naprawa i przebudowa instalacji elektrycznej wymaga skorzystania z usług doświadczonego fachowca. Ceny energii elektrycznej są niestabilne, stale rosną, co przekłada się na wzrost kosztów ogrzewania.