Mycie samochodu nie jest zadaniem, które można bagatelizować i wykonywać bezrefleksyjnie, bez wcześniejszego solidnego przygotowania. W procesie mycia bardzo dużą wagę przykłada się do doboru odpowiednich narzędzi, takich jak gąbki lub szczotki do mycia, a zupełnemu przypadkowi pozostawia się stosowanie konkretnego szamponu. A to właśnie środek czyszczący ma szczególne znaczenie w procesie mycia auta.

Dobór szamponu

Szampon samochodowy ma kluczowe znaczenie dla poprawności i jakości mycia auta. Stosowanie np. słabej jakości szamponu może okazać się nieskuteczne w przypadku większych zabrudzeń lub będzie wymagało większego nakładu pracy, aby osiągnięty efekt był zadowalający. Z tego powodu bardzo polecane jest stosowanie w miarę możliwości najlepszego dostępnego szamponu samochodowego jaki uda się dostać. Dzięki temu auto zostanie umyte szybciej i skuteczniej. Co prawda dobrej jakości szampon jest droższy niż te kiepskie, jednak oszczędność czasu podczas mycia jest wartością bezcenną.
Warto przy tym zauważyć, że przeważająca większość dobrych jakościowo szamponów posiada w swoim składzie wosk. Chroni on lakier samochodowy przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych i światła słonecznego. Wosk znacznie wzmacnia lakier ale również zdecydowanie poprawia jego wizualną prezencję. Stosowanie szamponu, który zawiera w sobie wosk dodatkowo pozytywnie wpływa zatem na wygląda mytego samochodu.