Zakup opony letniej najlepiej jest realizować w porze zimowej. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że zimą ceny opon letnich mogą być nawet o kilkanaście procent niższe. Kiedy wybieramy oponę, powinniśmy się dobrze zastanowić.

Opony letnie

195 60 r15Opona letnia może się różnić wieloma parametrami od opony zimowej. Chodzi tutaj głównie o parametry geometryczne. Dla przykładu opony 195/65 R15 oraz opony letnie 195/60 R15 różnią się profilem, czyli stosunkiem wysokości opony do jej szerokości. Dla przykładu zatem kiedy nasza opona ma profil 65, to w przypadku szerokości opony 195 daje nam ok .12 cm wysokości. Opona letnia 195/60 R15 ma wysokość około 11 cm.

Czy profil jest aż tak znaczącą różnicą?

Profil opony zazwyczaj nie jest analizowany przez statystycznego kierowcę. Powinien jego wpływ być jednak brany pod uwagę, kiedy preferujemy szybką i ostrą jazdę samochodem. Im profil opony mniejszy, tym mniej jest ona podatna, na odkształcenia podczas jazdy w zakrętach. Jest to czynnik, na jaki profil ma główny wpływ. Mniejszy profil to również mniejsza amortyzacja samochody, ponieważ mniejsza ilość powietrza jest poddawana naprężeniom. Ma to swoje oczywiste implikacje podczas użytkowania samochodu.

Na co ma wpływ szerokość opony?

Profil to nie jedyna zmienna jak tyczy się naszych opon. Szerokość opony jest również ważna. Od niej zależy bowiem droga hamowania, to jak się auto na drodze trzyma, jaki jest poziom spalania oraz jak się zbiera. Kiedy rozważamy zmianę typu opony, powinniśmy wszystko to brać pod uwagę.