Lakier samochody choć wydaję się bardzo trwały i odporny, jest w istocie niezwykle delikatny i podatny na cały szereg zagrożeń. Z tego powodu już kilkuletnie samochody potrafią posiadać powłokę lakierniczą całą porysowaną lub wyblakniętą. Na szczęście nie jest to jeszcze powód do tragedii, ponieważ w bardzo łatwy sposób można temu zaradzić.

Jak naprawić lakier?

Aby przywrócić lakierowi dawny blask, wystarczy wykonać niezwykle łatwy proces polerowania lakieru. Na czym to polega?
Lakier składa się w ogromnym uproszeniu z kilku warstw. Sam kolor lakieru, czyli tzw. baza, jest na samym dole tej układanki i w gruncie rzeczy pełni funkcje jedynie dekoracyjną. Lakier właściwy jest bezbarwny, a jego kilka warstw ułożonych jest jedna na drugiej.
Pojawiające się zarysowania i wyblaknięte fragmenty znajdują się właśnie na tej bezbarwnej warstwie. I jeśli tylko nie są zbyt głębokie i nie wnikają zbyt daleko w warstwy lakieru, bardzo łatwo jest je usunąć poprzez polerowane lakieru.

Na czym to polega?

Polerowanie lakieru jest procesem niezwykle prostym. Przy użyciu specjalnej obrotowej polerki, na której zakłada się specjalne pady do polerowania, usuwana jest wierzchnia warstwa lakieru, aż do głębokości na której nie występują rysy, lub na której lakier nie jest wyblaknięty.
Czy jest to ryzykowne? Nieco tak, ponieważ zawsze istnieje możliwość spolerowania zbyt głęboko lakieru, co skutkować będzie koniecznością nałożenia go od nowa.