Folia ochronna koniecznie powinna zostać usunięta w przypadku jej uszkodzenia mechanicznego. Za pozbyciem się jej z dowolnej powierzchni na której została umieszczona przemawia także sytuacja, w której na jej powierzchni pojawiają się defekty niemożliwe do usunięcia takie jak plamy czy żółty nalot.

W zależności od folii ( każdy producent określa jej maksymalną żywotność) okres użytkowania zazwyczaj wynosi około 4-7 lat, pod warunkiem, że folia ochronna została w odpowiedni sposób aplikowana oraz była właściwie pielęgnowana. Pielęgnowanie folii ochronnej jest łatwe i szybie – wystarczy myć ją raz w tygodni i od czasu do czasu poddać woskowaniu.

Jak zatem szybko i bezproblemowo odkleić taką folię gdy minie już jej żywotność? To bardzo proste. Wystarczy folię podnieść za jeden z rogów ( nie ma znaczenia tak naprawdę który to będzie), a następnie ciągnąć mocno i stanowczo pod kątem około 30 stopniu. Ciągnąć folię koniecznie należy w tym kierunku, w od którego zaczęto odklejanie. Dodatkowo można sobie czynność te ułatwić np. poprzez podgrzewanie folii suszarką podczas odklejania. Ta czynność znacznie osłabi działanie mocujące kleju, co ułatwi odklejanie.

Samochodowe folie ochronne najczęściej mocowane są przy wykorzystaniu kleju akrylowego. Ten rodzaj kleju jest bezpieczny, bowiem nie wchodzi w jakiekolwiek relacje z lakierem samochodowym, dlatego mamy pewność, że odklejanie takiej folii nie zniszczy powierzchni lakieru. Resztki kleju łatwo usunąć za pomocą ciepłej wody z dodatkiem szamponu.